Autonhoitotuotteiden asiantuntija täyttää 75 vuotta! SONAX 75 -juhlavuosi keskittyy paitsi kunnioittamaan historiaa, niin myös katsomaan vahvasti eteenpäin. Vuosi tuo mukanaan myös hienoja uutuustuotteita, joten pysy kuulolla.
On kulunut 75 vuotta siitä, kun ensimmäiset SONAX-tuotemerkin autonhoitotuotteet näkivät päivänvalon Saksassa vuonna 1950. Heti alusta lähtien SONAXista muotoutui synonyymi korkealaatuisille autonhoitotuotteille, ja nykyään tuotteita myydäänkin ympäri maailmaa.
SONAXin historia ulottuu aina vuoteen 1903 asti. Tuolloin Franz Hoffmann, yrityksen nykyisen omistajan isoisän isä, aloitti piidioksidin kaivamisen Neuburg an der Donaussa, Saksassa. Piidioksidi on erittäin hienoa mineraalia, jota käytettiin kotitalouksien kiillotusaineissa.
Toisen maailmansodan jälkeen Franz Hoffmann aloitti esimerkiksi keittiöhopeiden puhdistukseen tarkoitettujen kiillotusaineiden valmistamisen Sona-tuotemerkin alla. Kun yritys laajensi vuonna 1950 autonhoitotuotteisiin, nimen perään lisättiin X-kirjain edustamaan sanaa “wax” (vaha). SONAXin alkutaival oli yksinkertainen: neljä myyntiedustajaa lastasivat Volkswagen Beetlet täyteen ja ajelivat ympäri Saksaa myymässä tuotteita. Tuohon aikaan luotettiin henkilökohtaiseen kontaktiin – mainonta ei tullut kysymykseenkään.
Tuotteet tekivät vaikutuksen niin kuluttajiin kuin ammattilaisiinkin. Nykyään SONAXista on kehittynyt globaali brändi, jonka myynti vuonna 2023 ylitti 147 miljoonaa euroa, josta viennin osuus oli 43 prosenttia. Yritys työllistää noin 400 henkilöä ja sen tuotteita on saatavilla kaikkialla Euroopassa ja kaikilla mantereilla – yhteensä 110 maassa.
SONAXin viimeaikaisen menestyksen taustalla vaikuttavat suuret laajennustoimet, nuorten kykyjen valjastaminen yritystoiminnan kaikille osa-alueille sekä jatkuva brändin kehitys. "Olemme valtavan ylpeitä yrityksen menestyksekkäästä historiasta, ja siitä, miten isoisäni ja isäni kehittivät SONAXia omalla idearikkaudellaan ja sitoutumisellaan. Keskittymisemme on kuitenkin selvästi tulevaisuuden tekemisessä – tämän päivän ja huomisen asiakkaissa," kommentoi Manfred Hoffmann, Sonax GmbH:n toimitusjohtaja.
SONAX tekee valtavia panostuksia toiminnan laajentamiseen. Yrityksen toimitiloja on jo laajennettu Neuburg an der Donaun päätoimistolla, ja yli 50 miljoonan euron investoinneilla tuotanto- ja logistiikkakapasiteettia laajennetaan vaiheittain myös muissa toimipaikoissa. SONAX rakennutti läheiseen Oberhausenin kaupunkiin suuren logistiikkakeskuksen, joka otettiin käyttöön vuonna 2024. Oberhauseniin ollaan lisäksi perustamassa tuotantolaitosta, joka tukee SONAXin kunnianhimoista kasvustrategiaa.
Manfred Hoffman haluaa kuitenkin korostaa, että kasvusuunnitelmista huolimatta paikallisuus on SONAXille edelleen prioriteetti. ”Emme ole vain sitoutuneet Saksaan liiketoimintapaikkana ja tunne vahvaa yhteyttä 'Made in Germany' -laatulupaukseen, vaan tunnemme myös olevamme kotona Neuburgissa ja sen ympäristössä. Alue on aina ollut tukikohtamme ja osa meitä."
Tutustu myös SONAX-autonhoitovinkkeihin.